Start Rocznik 2019 (nr 87-98) nr 98 Pamiętnik Kulturalny str.17
Pamiętnik Kulturalny str.17 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 10 grudnia 2019 14:21

  • 70 lat ?Rabcia?
    Uroczysta gala na scenie przy ulicy Orkana zakończyła obchody jubileuszu 70-lecia Teatru Lalek ?Rabcio?.



    Zdjęcia: Piotr Kuczaj

  • Rabczanka z Nagrodą Główną Ogólnopolskiego Danuta Rinn Festiwalu
    Gabriela Szyszka, 19 letnia studentka z Rabki-Zdroju, kształcąca się wokalnie w Studio Piosenki Young Stars w Rabie Wyżnej, którego instruktorem wokalnym i właścicielem jest Beata Czajka-Rolińska, zdobyła Nagrodę Główną 4. Ogólnopolskiego Danuta Rinn Festiwalu za wykonanie piosenki ?Spokojnie, kochany?.
  • Triolki wyróżnione na Festiwalu ?Piosenki Jana Wojdaka?
    Na 20. Ogólnopolskim Festiwalu Dzieci i Młodzieży "Piosenki Jana Wojdaka", który odbył się w Nowohuckim Centrum Kultury soliści z Pracowni Muzycznej Triolki Rabka-Zdrój przy Powiatowym Centrum Kultury Nowy Targ otrzymali Wyróżnienia Specjalne.
  • Górale i Krakowiacy
    Zespół góralski ?POWICHER?, przedstawiciele społeczności lokalnej oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk o Wolność, Janusz Kopyciński, odwiedzili 14 listopada Szkołę Podstawową nr 114 w Krakowie. W ten sposób zainaugurowany został projekt edukacyjny ?Górale i Krakowiacy?, będący nową, inspirującą inicjatywą dyrektorów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk o Wolność w Rdzawce oraz Szkoły Podstawowej nr 114 im. Arkadego Fiedlera w Krakowie.
  • Poetyckie pożegnanie jesieni
    W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju odbył się ?Jesienny podwieczorek słowno-muzyczny?, podczas którego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 (klasy 6 i 7) w Rabce-Zdroju zaprezentowali wiersze znanych poetów.

    Od Redakcji.
    Wśród różnych wiadomości z rabczańskich szkół przekazywanych na naszych łamach, najczęściej są te związane ze Szkołą Podstawową nr 2. Także w tym numerze szkoła ta wymieniona została kilkakrotnie. Dlatego dziwi nas, że żaden z nauczycieli tej szkoły nie znalazł uznania u burmistrza i z okazji Dnia Edukacji Narodowej nie został wyróżniony Nagrodą Burmistrza (lista wyróżnionych w poprzednim, 97 numerze WR).

70 lat ?Rabcia?
Uroczysta gala na scenie przy ulicy Orkana zakończyła obchody jubileuszu 70-lecia Teatru Lalek ?Rabcio?. Zanim sala teatru wypełniła się do ostatniego miejsca, a ze sceny popłynęły gratulacje i życzenia, w piątek przed południem odbyło się spotkanie z uczestnikami projektu ?Prezent dla Rabcia? i prezentacja najciekawszych prac przygo-towanych przez uczestników warsztatów. Następnie teatr zaprezentował swojej żelaznej publiczności, czyli dzieciom, spektakl ?Złodziejski Majster? wg Braci Grimm w reż. Michała Derlatki, by w końcu zaprosić wszystkich późnym popołudniem na galę. Jej pierwszym punktem była promocja książki monografii teatru pt. ?Rabcio ? teatr z Rabki? autorstwa Krystyny Kachel. Autorka, aktorka teatru i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół ?Rabcia?, opowiedziała zgromadzonym gościom o kulisach powstania książki, pracach nad nią i osobach, dzięki którym powstała. Podkreśliła, że książka powstała z potrzeby serca, bo ?Rabcio? to miejsce wyjątkowe.
Dyrektor teatru Zbigniew Wójciak mówił, że dzięki pasji i zaangażowaniu wielu osób teatr przetrwał trudne lata, podczas których borykał się z problemem własnej siedziby i dziś spełnia swoją rolę oraz misję, do której został stworzony. Dodał, że największym prezentem jubileuszu jest nowa siedziba, która stanęła po drugiej stronie ulicy, a której oficjalne otwarcie odbędzie się w styczniu. Dyrektor dziękował parafii św. Marii Magdaleny, która udostępniła placówce swoją salę, władzom powiatu za wsparcie i budowę nowej siedziby, dziękował Krystynie Kachel i Stowarzyszeniu Przyjaciół ?Rabcia? za organizację jubileuszowych wydarzeń.
W części artystycznej aktorzy teatru zaprezentowali artystyczną wersję historii ?Rabcia?. Z przymru-żeniem oka opowiedzieli o trudnych początkach teatru, o latach jego świetności oraz o blaskach i cieniach. Przedstawienie zostało nagrodzone przez publiczność owacyjnymi brawami.
Potem przyszedł czas na przemówienia, gratulacje i życzenia. Jubileuszu gratulowali m.in. starosta nowotarski Krzysztof Faber, burmistrz Leszek Świder i radny wojewódzki Marek Wierzba. Na koniec odbyło się uroczyste podziękowanie wszystkim twórcom i pracownikom Teatru Lalek 'Rabcio?.
Jubileuszowi towarzyszyły dwie wystawy:
?Opowieść o Księciu Pipo" - scenografia Jadwigi Mydlarskiej-Kowal ze spektaklu ?Książę Pipo" w reż. Beaty Pejcz oraz ?Podhale w świetle reflektorów" - scenografie ze spektakli opartych na folklorze podhalańskim. Wernisażom tych wystaw  towarzy-szyły inscenizacje przygotowane przez uczniów SP nr 2, SP im. Św. Rodziny z Nazaretu i I LO, pod kierunkiem aktorów Teatru ?Rabcio?.
Rabczanka z Nagrodą Główną
Ogólnopolskiego Danuta Rinn Festiwalu
Gabriela Szyszka, 19 letnia studentka z Rabki-Zdroju, kształcąca się wokalnie w Studio Piosenki Young Stars w Rabie Wyżnej, którego instruktorem wokalnym i właścicielem jest Beata Czajka-Rolińska, zdobyła Nagrodę Główną 4. Ogólnopolskiego Danuta Rinn Festiwalu za wykonanie piosenki ?Spokojnie, kochany?.
16 listopada, w warszawskim Domu Kultury ?Kadr? podczas uroczystej gali laureatów festiwalu, wręczając nagrodę, przedstawicielka Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych, aktorka, wokalistka i tancerka Ewa Kuklińska powiedziała, że jury było zgodne, a werdykt jednogłośny. Przedstawiła Gabrysię, laureatkę nagro-dy głównej jako ?niezmiernie wrażliwą i świadomą artystkę?. Gabrysia otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 1000 euro oraz nagrodę europarlamenta-rzysty Bartosza Arłukowicza ? wyjazd do Brukseli, zwiedzanie europarlamentu oraz miasta.
Festiwal jest wieloetapowy ? Gabriela wzięła udział najpierw w eliminacjach regionalnych, organizowa-nych przez MGOKiS Dobczyce. Następnym etapem były półfinały w Opinogórze, w przepięknym Muzeum Romantyzmu, gdzie jury pod przewodnictwem Danuty Błażejczyk wybrało do finału 15 osób w dwóch kategoriach wiekowych. Finał odbył się w Warszawie 15 listopada. W jury zasiedli: Monika Urlik, Ewa Kuklińska i Zbigniew Darda. Wytypowali oni 8 laureatów ? zapraszając ich do gali laureatów, którą poprowadziła Maria Szabłowska. Wśród tych laure-atów znalazła się  Gabrysia Szyszka, która otrzymała nagrodę główną ? GRAND PRIX Festiwalu.
Głównym organizatorem wydarzenia jest znakomita wokalistka jazzowa Danuta Błażejczyk, która tym festiwalem popularyzuje dorobek artystyczny swojej wspaniałej koleżanki Danuty Rinn. W tym roku oprócz utworów Danuty Rinn, młodzież mogła zaprezentować również twórczość Andrzeja Rybińskiego, który był gwiazdą wieczoru podczas Gali Finałowej.
Triolki wyróżnione
na Festiwalu ?Piosenki Jana Wojdaka?
Na 20. Ogólnopolskim Festiwalu Dzieci i Młodzieży "Piosenki Jana Wojdaka", który odbył się w Nowo-huckim Centrum Kultury soliści z Pracowni Muzycznej Triolki Rabka-Zdrój przy Powiatowym Centrum Kultury Nowy Targ otrzymali Wyróżnienia Specjalne. Wyróżnienia otrzymali: Julia Pazdur, Jakub Kras, Paweł Kapera, Lidia Latawiec, Grzegorz Pazdur. Triolki kształcą wokalnie nauczyciele muzyki i teatru Mariola i Piotr Burcanowie, Kawalerowie Orderu Uśmiechu. W Nowohuckim Centrum Kultury odbył się piękny, jubileuszowy koncert. Jan Wojdak, kompozytor piosenek dla dzieci, dyrektor tego Festiwalu, lider sławnego zespołu Wawele.
Górale i Krakowiacy
Zespół góralski ?POWICHER?, przedstawiciele spo-łeczności lokalnej oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk o Wolność,  Janusz Kopyciński, odwiedzili 14 listopada Szkołę Podstawową nr 114 w Krakowie. W ten sposób zainaugurowany został projekt edukacyjny ?Górale i Krakowiacy?, będący  nową, inspirującą inicjatywą dyrektorów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk o Wolność w Rdzawce oraz Szkoły Podstawowej nr 114 im. Arkadego Fiedlera w Krakowie. Celem tego spotkania było przybliżenie kultury i folkloru górali, budowanie mostów między mieszkańcami małej, górskiej wsi, a krakowiakami, a także wzajemne otwarcie na wspólne działania i zabawę. Uczniowie stolicy małopolski mogli wysłuchać góralskich śpiewów, okraszonych żywiołową muzyką graną na żywo, oglądnąć tradycyjne tańce, zaznajomić się ze specyfiką stroju góralskiego, a także mieli okazję zasmakować wyśmienitych oscypków i wziąć udział w przygo-towanych konkursach. Jakby atrakcji było zbyt mało, zakończenie pobytu w Krakowie obfitowało we wspólne tańce i zabawy, czyli Górale i Krakowiacy w akcji!
To wyjątkowe zbliżenie kulturowe objął patronatem naukowym vicedyrektor krakowskiej szkoły, szkoły dr. Mariusz Noga. Wizyta rewanżowa planowa-na jest na marzec 2020r.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rdzawce składa serdeczne podziękowania tym, którzy krzewią kulturę i tradycję Podhala i bez których nie doszłoby do tej integrującej środowiska inicjatywy, czyli zespołowi  POWICHER, instruktorom prowadzącym zespół, pani Basi i Sylwii, rodzicom działającym w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kulturalnego Wsi Rdzawka, uczniom oraz Wydziałowi Promocji Miasta Rabka ? Zdrój.
Poetyckie pożegnanie jesieni
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju odbył się ?Jesienny podwieczorek słowno-muzyczny?, podczas którego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 (klasy 6 i 7) w Rabce-Zdroju zaprezentowali wiersze znanych poetów. - Jestem z nich dumna. Proszę o ciepłe i życzliwe serce dla nich - mówiła, witając wszystkich gości, nauczycielka Karolina Niżnik-Kowalcze, prezentując swoją "grupę kreatywną". Dla wielu z nich był to debiut sceniczny, więc oklaski, którymi publiczność nagrodziła uczniów, bardzo się przydały. Jak dodała, ona i uczniowie chcieli, aby wszyscy wyszli z biblioteki "z ciepłym sercem", bo celem spotkania było poetyckie pożegnanie chłodnej jesieni. Na występ uczniów przyszli do biblioteki rodzice, którzy nie kryli dumy ze swych pociech. Wśród gości spotkania byli m.in. dyrektor szkoły Maria Janik, dyrektor biblioteki Anna Gąsior oraz rabczański poeta Julian Staniewski.
Od Redakcji.
Wśród różnych widomości z rabczańskich szkół   przekazywanych na naszych łamach, najczęściej są te związane ze Szkołą Podstawową nr 2. Także w tym numerze szkoła ta wymieniona została kilkakrotnie. Dlatego dziwi nas, że żaden z nauczycieli tej szkoły nie znalazł uznania u burmistrza i z okazji Dnia Edukacji Narodowej nie został wyróżniony Nagrodą Burmistrza (lista wyróżnionych w poprzednim, 97 numerze WR).