Start Rocznik 2014 (nr 28-39) nr 33 Pamiętnik kulturalny str. 12
Pamiętnik kulturalny str. 12 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 07 lipca 2014 16:58

XXIII Festiwal Piosenki Przedszkolnej
Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto, które od lat obchodzone jest w naszym mieście. Daje ono okazję do wspólnej zabawy. W tym roku, 3 czerwca, po raz dwudziesty trzeci dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych istniejących przy szkołach podstawowych wzięły udział w Festiwalu Piosenki Przedszkolnej.

Rodzice Dzieciom – „Calineczka”
15 czerwca o godz. 19:00 amfiteatr był prawie pełen widzów. Po raz kolejny (poprzednio w zeszłym roku) mogliśmy oglądać przedstawienie przygotowane przez rodziców dzieci z Przedszkola w Chabówce. Tym razem była to baśń H. Ch. Andersena „Calineczka”.

Co my wiemy o Orkanie…?
Mamy szczęście, że istnieje w Rabce Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec. Dzięki niemu, a właściwie dzięki ludziom, którzy go stworzyli, można uczestniczyć w interesujących wykładach czy posłuchać muzyki (nie wyjeżdżając poza Rabkę i nie wydając wielu pieniędzy). Profesor Bolesław Faron, zaproszony przez Stowarzyszenie, miał rację gratulując im pomysłów i podejmowania inicjatywy.
11 czerwca w Księgarni-Kawiarni MIĘDZY SŁOWAMI (tu często odbywają się spotkania organizowane przez Kulturowy Gościniec) odbył się wykład profesora Bolesława Farona poświęcony życiu i twórczości Władysława Orkana.



Piotr Majerczyk "Tyrlity" nagrodzony
Mieszkający w Chabówce muzyk ludowy Piotr Majerczyk "Tyrlity", nauczyciel gry w zespołach prowadzonych przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, zdobył nagrodę BASZTĘ w kategorii instrumentalistów na 48 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.


Heródek - Orawski Nikifor
W Muzeum Wł.Orkana otwarto wystawę prac Karola Wójciaka, prymitywisty z Lipnicy Wielkiej. Artysta, nazywany Heródkiem, znany był już w latach 60. XX wieku, a na otwartej 26 czerwca wystawie w Muzeum Wł. Orkana zaprezentowano 34 rzeźby oraz dokumentację fotograficzną autorstwa Jerzego Sierosławskiego




Muzeum Górali i Zbójników
27 czerwca br. nowej odsłony doczekało się Muzeum Gorczańskie, zamknięte po śmierci jego twórcy - Jana Fudali. Nowi kustosze, Mira i Wiktor, pozostając wierni prezentacji kultury ludowej Gorców i Podhala, na nowo opracowali przestrzeń muzealną, na którą składają się: dom „Pod trzema Madonnami” (zabytkowa drewniana chałupa z 1884 z prawdziwą góralską izbą),  zbójnicki zamek, o korzeniach wołoskich, koliba „Śleboda” (po górasku wolność), pełna ekspresji góralskich na szkle malowanych, czekający na wprawnego bacę starodawny gorczański szałas pasterski z wyposażeniem,  malarstwo Jana Fudali w tym unikalne stropy kasetonowe z dziesiątkami obrazów na szkle, kapliczki wypełnione rzeźbą regionalną, góralska dzwonniczka im. prof. Tischnera, szlak humoru góralskiego z rysunkami Jana Fudali i Zygmunta Pytlika oraz  interakcyjne atrakcje dla dzieci. Znacząca część ekspozycji znajduje się pod dachem i dlatego muzeum zaprasza codziennie, niezależnie od pogody.
:::www.muzeum-zbojnikow.pl
(Rozmowa z Mirą i Wiktorem na stronie 20)




38. Karpacki Festiwal zakończony
Wszystkie zespoły uczestniczące w 38. Karpackim Festiwalu zostały wyróżnione, otrzymały  nagrody pieniężne w wysokości po 1.000 zł oraz pamiątkowe dyplomy i albumy. Fundatorem nagród było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, a  Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju ufundował upominki w postaci słodyczy dla każdego zespołu .