Start Rocznik 2014 (nr 28-39) nr 39 Pamiętnik kulturalny str. 12
Pamiętnik kulturalny str. 12 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 11 stycznia 2015 10:59

Mikołajkowy konkurs rozstrzygnięty
X Ogólnopolski Konkurs Literacki pod hasłem: LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA został rozstrzygnięty. W konkursie wzięło udział 173 uczestników. Listy do Św. Mikołaja napisały dzieci  przebywające na leczeniu w Rabce w 5 sanatoriach, dzieci mieszkające na terenie naszej gminy oraz dorośli z Rabki i jej okolic.

Nowa wystawa w Muzeum Orkana
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju zaprasza na nowo otwartą wystawę czasową "Szopki ze zbiorów własnych Muzeum".


Antonina Zachara-Wnękowa - gorczańska poetka
W dniu 8 grudnia w remizie OSP w Olszówce odbyło się spotkanie poświęcone gorczańskiej poetce Antoninie Zacharze – Wnękowej (1894-1984).  Na rok 2014 przypadała 120. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci poetki oraz XXX  - lecie Konkursu Recytatorskiego im. A. Zachary - Wnękowej  organizowanego od 1984 roku w Rabce-Zdroju.


Rabczański Chór Cantantes Angelicus pod dyrekcją Kingi Brandys-Wójciak został laureatem 5. Krakowskiego Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych.

Powicher z kolędami
Zespół regionalny Powicher, działający przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Kulturalnego Wsi Rdzawka, wydał płytę z kolędami i pastorałkami góralskimi.

Majeranki świętują i kolędują
Sezon kolędniczy w Rabce rozpoczęły Majeranki. Jak co roku, działający przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej dziecięcy zespół regionalny ruszył w tournée z koncertem kolęd i pastorałek. W gminie Rabka-Zdrój Majeranków można było posłuchać 24 grudnia na Pasterce w kościele w Chabówce, a kolejny raz wystąpią 2 lutego w parafii św. Teresy w Rabce-Zdroju, a w dniach 23 – 25 stycznia 2015r. odbędzie się kilka okolicznościowych wydarzeń: 23 stycznia (piątek, godz.17.00) w galerii MOK „Pod Aniołem” w Rabce-Zdroju będzie miała miejsce promocja książki „Z miłości do kultury ludowej” autorstwa Doroty Majerczyk, a następnego dnia, w sobotę 24 stycznia, w Teatrze Lalek „Rabcio” o godz. 18.00 rozpocznie się Gala Jubileuszowa.


Obrazy Soni Nowok w Pogotowiu Sztuki
Pogotowie Sztuki to niewielka galeria przy ulicy Orkana. Właścicielem jest Piotr Bies, rzeźbiarz, nauczyciel rzeźby i podstaw projektowania w Zespole Sztuk Plastycznych im. Kenara w Zakopanem. 12 grudnia  otwarta została wystawa prac malarskich Soni Nowok.
Sonia jest uczennicą klasy maturalnej Liceum Plastycznego im. Kenara w Zakopanem. Obrazy pokazane w Pogotowiu Sztuki malowane są farbami olejnymi i akrylowymi. Jak stwierdziła, najlepiej czuje się właśnie w tych technikach, poza tym lubi eksperymentować z kolorami. Główne tematy prezentowanych prac to  martwe natury i pejzaże, także miejskie. Widać w nich fascynację impresjonizmem i postimpresjonizmem; obrazy Soni łączą w sobie elementy malarstwa Moneta, Cezanna i Van Gogha.


Piotr Bies i Sonia Nowok

Wernisaż uświetnili Dorota Majerczyk (poniżej) z Majerankami i Piotr Majerczyk ze swoją kapelą (powyżej). Foto P.Kolecki.



„Obrzędy na Podhalu” – wykład w UTW  
Około dziewięćdziesiąt lat temu Władysław Orkan w swoich tekstach publicystycznych wyrażał troskę o znajomość obrzędów, obyczajów, gwary, tańców i śpiewek na polskiej wsi. Był czas, że kultura ludowa zanikała. Obecnie, w dobie zainteresowania regionalizmem, organizowane są spotkania, na których zainteresowani kulturą mogą dowiedzieć się naprawdę niemało.  9 grudnia w Sali Galerii „Pod Aniołem” odbył się wykład Doroty Majerczyk zatytułowany „Obrzędy na Podhalu”, zorganizowany był przez Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Wernisaż prac malarskich studentów UTW
Galeria „Pod Aniołem” gości różne osoby: muzyków, fotografików, malarzy, etnografów; każdego, kto ma coś ciekawego do powiedzenia, wyśpiewania lub pokazania. Jej podwoje są otwarte zarówno dla zawodowców, jak i amatorów.
7 grudnia po południu odbył się XI wernisaż prac plastycznych studentów Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rabce. Swoje prace wystawiali je: Stanisław Urbanik, Anna Matuszewska, Zofia Sokół, Danuta Wyrobek, Grażyna Lysy, Józefa Worwa, Lidia Sołowińska, Jadwiga Osiadacz, Helena Pindel, Małgorzata Kaznowska, Maria Ceklarz, Bożena Fons-Stankiewicz, Sonia Maryńczuk, Maria Świątkowska.

Studenci malarstwa UTW  ze swoim opiekunem, Janem Koleckim.