Start Rocznik 2011-12 (nr 1-15) nr 6 Dodatek kulturalny str.17-20
Dodatek kulturalny str.17-20 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 05 kwietnia 2012 20:21

Od księgarskiej lady do sali koncertowej...

o książce

„Po co wymyślono Czechów?...aby wprowadzić Polaków w dobry nastrój”  (M.Szczygieł)
Dużo się mówiło ostatnimi czasy w mediach o najnowszej książce Mariusza Szczygła, a i w Rabce tytuł ten nadal sprzedaje się znakomicie. Nietypowy format książki czyni ją poręcznym kompanem podróży czy wiosennego spaceru. Błyskotliwa, dowcipna, wyrazista.  Lektura ta, choć lekka w każdym tego słowa znaczeniu, niezwykle trafnie dotyka tematu i skłania do przemyśleń na temat naszej narodowej mentalności i podejścia do innych nacji. Sam Antoni Kroh, jako etnograf, stwierdził, że jest to jedna z naprawdę nielicznych pozycji, które mają tak duży wkład w oswajanie obcego.
Laska Nebeska to książka wesoła, mądra i absolutnie cudownie nieobiektywna!

o filmie

FILM JAK CEBULA
Film Wszystkie odloty Cheyenne'a (org. This must be the place) to z pewnością jeden z tych, które wyróżniają się na tle dziesiątek pojawiających się nowości kinowych, choć tak naprawdę nie wiadomo czego się po tym obrazie spodziewać.
W zwiastunach dominuje niezwykła kreacja Sean'a Peana, który stworzył rozbrajającą subtelnym humorem postać, wyglądem przypominającą Edwarda Nożycorękiego, niemniej wyraźnie inspirowaną postacią wokalisty grupy The Cure - Roberta Smitha.

CoCart Music Festiwal

Na styku dźwięku i ciszy.


CoCArt Music Festival to niezwykły, unikalny w tej części Europy festiwal, łączący nowe trendy we współczesnej muzyce awangardowej i eksperymentalnej o charakterze elektronicznym i elektroakustycznym z projektami opartymi o estetyczną waloryzację multimediów, traktowanych jako pełnoprawny komponent działania twórczego. Miałem okazję być jednym z wykonawców...

31 marca. Toruń wita nas śnieżną zadymką. Podjeżdżamy pod Centrum Sztuki Współczesnej i wypakowujemy instrumenty. Soundcheck wyznaczono nam pomiędzy 13.00 a 14.00. Gdy my wnosimy na scenę nasze instrumenty, swoją próbę kończy Chris Cutler - urodzony w 1947 roku w Waszyngtonie (USA) angielski perkusista, kompozytor, legendarna postać awangardowej muzyki rockowej, nowej improwizacji oraz współczesnej muzyki eksperymentalnej, autor tekstów piosenek, producent  muzyczny, wydawca i teoretyk muzyki.


Hati / PL

Chris Cutler / UK

Steve Buchanan i Heike Fiedler USA/CHpathMAN / PL   foto.Iza Wrzos

C.3.3 / UK