Start Rocznik 2014 (nr 28-39) nr 38 Pamiętnik kulturalny str. 14
Pamiętnik kulturalny str. 14 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 11 grudnia 2014 15:17

Najlepsi toniecnicy z Chabówki
Członkowie dziecięcego zespołu regionalnego „Majeranki” z Chabówki wrócili z Białego Dunajca z wyróżnieniami i nagrodą, które zdobyli w X Konkursie Młodyk Toniecników.

Sukcesy Triolek!
Pracownia Muzyczna Triolki Rabka-Zdrój z Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu rozpoczęła ten rok szkolny-artystyczny pierwszymi sukcesami festiwalowymi. Pracownia skupia dzieci i młodzież z Rabki i okolic w wieku od 5-20 lat. Kierują nią Mariola i Piotr Burcanowie.


Narodowe Święto Niepodległości w Rabce-Zdroju
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się 9 października po południu. W Galerii „Pod Aniołem” – jak co roku – odbyło się spotkanie zorganizowane przez Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku i Miejski Ośrodek Kultury.

VI Zaduszki Rabczańskie
Jak co roku, a już szósty raz z rzędu, rabczanie spotkali się w Teatrze Lalek "Rabcio" na Rabczańskich Zaduszkach, żeby powspominać ludzi, którzy zasłużyli się swoją działalnością dla Rabki-Zdroju.


Pięć lat minęło jak jeden dzień
Istotnie jak jeden dzień minęło pięć lat działalności Chóru CANTABILE, istniejącego przy Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rabce-Zdroju.


Na kulturowym gościńcu ze Stowarzyszeniem Kulturowy Gościniec
Dwa dni zarezerwowało sobie w tym roku Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec na zapoznanie mieszkańców Rabki z osiągnięciami jej wybitnych mieszkańców i promocję  drugiego numeru „Zeszytów Rabczańskich”.

21 listopada w Galerii "Pod Aniołem" wspominano artystę malarza Leszka Zacharę ...

... i wśród Jego obrazów wysłuchano koncertu grupy Pathman, z którą gościnnie wystąpił Włodzimierz Kiniorski

22 listopada w sali Teatru Rabcio przedstawiono trzy kolejne filmy z cyklu "Rabczanie znani i mniej znani" o Janie Cieplińskim, Pawele Stojowskim (foto poniżej) i Piotrze Majerczyku:


Piotr Majerczyk ze swoją kapelą

Następnie zaprezentowano II numer Zeszytów Rabczańskich, a Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec wręczyło Teatrowi "Chrząszcz w trzcinie" własną nagrodę za kulturalne wydarzenie roku

Statuetka i twórcy teatru "Chrząszcz w trzcinie" - Cezary i Marta Skroccy oraz Katarzyna Pędzimąż.


Medal 150-lecia Uzdrowiska przyznany Wiadomościom  odebrali Magdalena Woźniak z FRRR (wydawca) i Piotr Kolecki.
Medal odebrały też organizacje: Związek Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, ZHP Harcerski Krąg Seniorów, Hufiec Podhalański Drużyna Zielona Zgraja w SP nr 4,  „Wieści Rabczańskie” i „Tygodnik Podhalański”


Piotr Kolecki odebrał odznakę  "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Na koniec gali wystąpiła Kapela Hanki Wójciak.

Zdjęcia powyżej: Jan Ciepliński, Piotr Kuczaj.

Spotkanie „Pod Aniołem” niekoniecznie w anielskich sprawach
Oszuści byli, są i będą, jak Polska długa i szeroka. Można ograniczyć skutki ich działalności, trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób. W tym celu 4 listopada w Galerii „Pod Aniołem” odbyła się debata z udziałem przedstawicieli Policji. Jej hasło brzmiało: „Jak nie dać się oszukać”.