Start Rocznik 2017 (nr 63-74) Nr 74 Spacery po Rabce str. 10
Spacery po Rabce str. 10
Nr 74

Rekonstrukcją przysięgi partyzanckiej, krótkim wspomnieniem o żołnierzach wyklętych z naszego terenu, przemową poseł Barbary Bartuś oraz ?brawurowym? koncertem Pawła Piekarczyka Klub Radnych Nasze Miasto wraz z Klubem Gazety Polskiej w Rdzawce oraz Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Nasze Miasto zainaugurowały ?100 lecie Niepodległości w gminie Rabka Zdrój?. Trzeba przyznać, że jak na gminną inaugurację święta narodowego uroczystość wypadła raczej blado i w żadnym z lokalnych mediów, oprócz strony internetowej Klubu, na której pisząc ten tekst się opieram, nie znalazło się nawet kilka słów relacji. I być może właśnie o to jedno zdanie w krótkiej relacji na stronie Klubu o ?gminnej inauguracji? było za dużo. Ale tym, co zachęciło mnie do bliższego zapoznania się z przebiegiem imprezy było stwierdzenie o ?brawurowym koncercie?. Czy był brawurowy? Każdy ma prawo do własnej oceny, podobnie jak artysta ma prawo do prezentacji w wybranej przez siebie formie tego, co go nurtuje. I gdyby chodziło tylko o sam koncert, to raczej nie zainspirował mnie do napisania recenzji. Nim jednak w materiale filmowym dotarłem do samego koncertu, trafiłem na fragment rekonstrukcji przysięgi partyzanckiej, w którym jeden z żołnierzy krzyczy: Precz z komuną i żydostwem! I właśnie to zdanie sprowokowało mnie do napisania tych kilku zdań z wirtualnego spaceru na imprezę Klubu Nasze Miasto.

...

W swoich spacerach staram się nie poruszać spraw porządkowych czy problemów osobistych mieszkańców. Ale jeżeli od tygodni duży baner nad stadionem KS ?Wierchy?, na wprost przystanku końcowego busów przy ul. Jana Pawła II, wisi oberwany przez wiatr, to źle to świadczy o gospodarzach obiektu.

Zdarza się też, że jakiś problem nie jest łatwo dostrzegalny, jak na przykład zniszczona cembrowina w korycie Słonki pod mostkiem na przeciw restauracji ?Wierchy?. Na razie to brak kilku kamieni, ale przy pierwszej większej wodzie może zostać podmyta cała skarpa i przyczółek mostku.

A co do spraw osobistych mieszkańców, to zapadł ostateczny wyrok w ciągnącej się od lat sprawie mieszkańca Rabki przeciw burmistrz Ewie Przybyło.

Piotr Kolecki: Pani burmistrz, Sąd Okręgowy w Nowym Sączu ostatecznie uznał Panią za winną umyślnego przekroczenia uprawnień poprzez niedopełnienie obowiązków służbowych i skazał na 6 000 zł grzywny. Co dla Pani oznacza ten wyrok?  
Ewa Przybyło: Wszystko zaczęło się, gdy pan Konrad Górski zwrócił się do Urzędu Gminy o udzielenie mu informacji publicznej w postaci kopii mapy cyfrowej Studium Uwarunkowań i Kierunków  Zagospodarowania Przestrzennego...