Pamiętnik kulturalny str.15 |
|
|
|
Wpisany przez Administrator
|
środa, 12 grudnia 2018 15:56 |
Koncert chóru Cantabile przy schabowym z kapustą (!!!) 11 listopada to jedno z niewielu radosnych świąt narodowych w Polsce. Ten dzień został ustanowiony jako święto ustawą sejmową z 23 kwietnia 1937 roku, którą podpisał prezydent Ignacy Mościcki, a pierwsze oficjalne obchody odbyły się 11 listopada tegoż roku. W okresie międzywojennym Święto Niepodległości obchodzono nieoficjalnie, a celebrowali je głównie wojskowi. Data jest symboliczna. 11.11.1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo podle-głych jej wojsk polskich, zaś Niemcy podpisały w Compiegne (Francja) zawieszenie broni, które zakończyło I wojnę światową. Dniem wolnym od pracy ustanowił go Józef Piłsudski ?8 listopada 1926 r. jako prezes Rady Ministrów - wydał okólnik, w którym to usankcjonował. Tegoroczny program oraz organizacja obchodów Święta Niepodległości, jak co roku, były dziełem Miejskiego Ośrodka Kultury. I w zasadzie wszystko było na ogół przygotowane poprawnie. W tym roku, niestety, było inaczej.
Czekoladki nowy spektakl grupy teatralnej UTW 15 listopada w świetlicy Rabczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej grupa teatralna działająca przy Stowarzyszeniu Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku przedstawiła nowy spektakl. Premiera komedii kryminalnej w jednym akcie pt. Czekoladki autorstwa Bożeny Kupis-Kucharskiej odbyła się z okazji Dni Seniora. Reżyserowała ją Alicja Sokołowska.
Festiwal Sztuki Ludowej i Ginących Zawodów W Rabce-Zdroju odbył się Festiwal Sztuki Ludowej i Ginących Zawodów. Zainaugurował go cykl spotkań warsztatowych w galerii ?Pod Lilianną? przy ul. Nowy Świat, podczas których zainteresowani mogli poznać tajniki malarstwa na szkle, bibułkarstwa i rzeźby w drewnie.
Promocja ?Zeszytów Rabczańskich? Ukazał się 6. numer ?Zeszytów Rabczańskich?, rocznika poświęconego historii, ludziom i kulturze Rabki-Zdroju i okolic.
Spotkanie zakończył żywiołowy koncert zespołu Sokół Orkestar, prezentującego muzykę bałkańską.
Triole wyróżnione Reprezentantki zespołu Triole, Martyna Strączek i Zuzanna Wójcikiewicz, odebrały wyróżnienie dla zespołu w XIV Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Lubniu, który odbywał się w 100 - lecie odzyskania niepodległości pod hasłem: ..." i na końcu świata będę dumny ze swego pochodzenia"...
Laury dla rabczańskiego chóru Chór żeński Cantantes Angelicus z Rabki-Zdroju po dyrekcją Kingi Brandys-Wójciak zdobył Srebrny Dyplom na IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. prof. Józefa Świdra, który odbył się w Cieszynie.
|