Kurenda - informator samorządowy str.6 |
Wpisany przez Administrator | |||
wtorek, 20 sierpnia 2019 12:38 | |||
Uchwały Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju z dnia 3 lipca 2019r. podczas XI Sesji:
Oświatowe podsumowania Lipcowa, XI sesja Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju była poświęcona sprawom oświatowym. Podczas tejże sesji odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień uczniom, finalistom i laureatom konkursów przedmiotowych, artystycznych oraz sportowych. Za całoroczny trud, dobre wyniki w nauce i podejmowanie dodatkowego wysiłku, dziękowali nauczycielom, dyrektorom oraz uczniom, burmistrz Leszek Świder, przewodniczący rady Józef Skowron oraz radni Rady Miejskiej. Słowa podziękowania i uznania skierowali również do rodziców, podkreślając ich trud włożony w wychowanie, opiekę nad dziećmi i wsparcie w rozwijaniu ich zdolności.
Obradowała Młodzieżowa Rada Miejska W sali obrad Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju odbyła się II sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej. Z reprezentantami młodego pokolenia spotkał się burmistrz Leszek Świder, który pogratulował wszystkim członkom rady pomysłów, pracy i zaangażowania w sprawy młodzieży oraz miasta. Jednym z pierw-szych punktów obrad było ślubowanie radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju, którzy byli nieobecni na pierwszej sesji. A byli to: Julia Chrustek, Karolina Wójciak, Magdalena Kluska i Norbert Sienkowiec.
Dyżury pracownika PGNiG Na mocy porozumienia o współpracy między Urzędem Miejskim w Rabce-Zdroju a spółką Polskie Górnictwo Nafty i Gazu Obrót Detaliczny, odbywać się będą dyżury, w ramach których przedstawiciel PGNiG udzieli informacji w jaki sposób zmienić ogrzewanie na gazowe oraz pomoże:
?Wsparcie działalności MŚP z branży turystyki? Gmina Rabka-Zdrój przystąpiła do projektu pn. "Wsparcie działalności MŚP z branży turystyki oraz zwiększenie rozpoznawalności Małopolski jako turystycznej marki gospodarczej."
Porozumienie w sprawie Programu priorytetowego Czyste Powietrze Gmina Rabka-Zdrój w dniu 09 lipca 2019 roku podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie porozumienie w sprawie zasad wspólnej realizacji Programu priorytetowego ?Czyste powietrze?. Do zadań Gminy będzie należało przygotowywanie wniosków oraz ich weryfikacja. Porozumienie zawarto na okres trwania Programu, tj. do roku 2029.
Owocne rozmowy w Warszawie W czwartek w Warszawie burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder spotkał się z Piotrem Woźnym, wiceministrem w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Spotkanie dotyczyło kwestii związanych ze staraniami gminy o poprawę jakości powietrza. W spotkaniu uczestniczyła również wiceburmistrz Małgorzata Gromala, Kamila Drzewicka z organizacji ClientEarth oraz pracownicy Politechniki Krakowskiej, którzy wsparli uzdrowisko w rozmowach swoim doświadczeniem.
Program ?Mój prąd? Ministerstwa środowiska i energii ogłosiły 23 lipca program ?Mój prąd?, czyli dotacje do fotowoltaiki. NFOŚiGW przeznaczył na ten program 1 mld zł Z dopłat skorzystać będą mogły jedynie osoby fizyczne, a dotacjami będą objęte wyłącznie instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW.
Ruszyła budowa ?Domu Solanki? Teren został ogrodzony, oznakowany, a wykonawca rozpoczął rozbiórkę budynku "Lubogoszcz". Tym samym w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju rozpoczęła się budowa "Domu Solanki". Inwestycję na zlecenie Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju prowadzi Firma Remontowo-Budowlana Rafał Konieczny PROFES z Rabki-Zdroju, a koszt prac to 1 279 258,14 zł. Uchwały Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju
z dnia 3 lipca 2019r. podczas XI Sesji:
Uchwała Nr XI/67/19 w sprawie: zmiany uchwały Nr V/27/19 Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju z dnia 21.02.2019 r. zmienionej uchwałą Nr VIII/44/19 z dnia 24.04.2019 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Uchwała Nr XI/66/19 w sprawie: zmiany uchwały Nr XIV/98/15 Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju z dnia 28 października 2015 r. w sprawie: opłaty uzdrowiskowej.
Uchwała Nr XI/65/19 w sprawie: wystąpienia ze Związku Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa z dniem 31 grudnia 2019 r.
Oświatowe podsumowania
Lipcowa, XI sesja Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju była poświęcona sprawom oświatowym.
Rozstrzygnięto konkursy na dyrektorów w dwóch placówkach, których organem prowadzącym jest Gmina Rabka-Zdrój. Kandydaci spełnili wszystkie wymagania formalne wskazane w ogłoszeniu o konkursie, a także uzyskali bezwzględną większość głosów obecnych członków Komisji Konkursowej.
Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Rdzawce został wybrany pan Janusz Kopyciński, a Szkoły Podstawowej w Ponicach pan Stanisław Skawski. Wyniki konkursu zatwierdził burmistrz Leszek Świder.
Podczas sesji specjalne podziękowania otrzymali odchodzący dyrektorzy szkół: Ewa Chorążak-Gacek, dotychczasowa dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Rabce-Zdroju i Jarosław Janik, który kierował Szkołą Podstawową w Rdzawce. Oboje kierowali szkołami przez wiele lat. Burmistrz wręczył również akty powierzenia stanowiska dyrektorom, którzy wygrali konkursy: dla Wandy Macioł-Urbańczyk, która została dyrektorem Szkoły Podstawowej Nr 1 w Rabce-Zdroju ? dla Barbary Rapacz, dyrektor Zespołu Przedszkoli Specjalnych dla Dzieci Przewlekle Chorych w Rabce-Zdroju, dla Stanisława Skawskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej w Ponicach i Janusza Kopycińskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej w Rdzawce. Akty powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora odebrali: Małgorzata Jugowicz (Przedszkole Nr 2 w Rabce-Zdroju), Maria Janik ( Szkoła Podstawowa Nr 2 w Rabce-Zdroju) i Andrzej Błachut (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Rabce-Zdroju).
Przedstawiciele Wydziału Ekonomiczno-Administra-cyjnego Oświaty Urzędu Miejskiego oraz dyrektorzy szkół i przedszkoli, dla których rabczański samorząd jest organem prowadzącym, przedstawili informację o stanie realizacji zadań oświatowych, złożyli sprawozdania m.in. z liczby uczniów, pracowników obsługi, kwalifikacji nauczycieli, wyników egzaminów, bazy dydaktycznej, mówili o udziale w projektach, prowadzonych zajęciach i oraz szeroko pojętej działalności szkoły oraz mocnych i słabych stronach.
Podziękowania za dotychczasową pracę i prośbę o dalszą, dobrą współpracę przekazał nowym dyrektorom również przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skowron.
Podczas tejże sesji odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień uczniom, finalistom i laureatom konkursów przedmiotowych, artystycznych oraz sportowych. Za całoroczny trud, dobre wyniki w nauce i podejmowanie dodatkowego wysiłku, dziękowali nauczycielom, dyrektorom oraz uczniom, burmistrz Leszek Świder, przewodniczący rady Józef Skowron oraz radni Rady Miejskiej. Słowa podzię-kowania i uznania skierowali również do rodziców, podkreślając ich trud włożony w wychowanie, opiekę nad dziećmi i wsparcie w rozwijaniu ich zdolności.
Nagrodę Burmistrza Rabki-Zdroju oraz Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju otrzymali:
Szkoła Podstawowa w Rdzawce
Blanka Słońska - Finalistka Biblijnego Konkursu Tematycznego ?Z Dobrą Nowiną przez życie?
Szkoła Podstawowa w Ponicach
Julia Kołatek - za zajęcie II miejsca na Festiwalu ?Z pieśnią żołnierską i patriotyczną przez wieki?
Damian Twaróg - za zajęcie III miejsca na etapie wojewódzkim w pchnięciu kulą w zawodach lekkoatletycznych
Oskar Jung - za zajęcie III miejsca na etapie powiatowym w konkursie ?Zawód nie zawodzi?
Angelika Kalista - za zajęcie III miejsca na etapie powiatowym w konkursie ?Zawód nie zawodzi?
Zuzanna Ponicka - za zajęcie II miejsca w klasyfikacji końcowej Małopolskiej Ligi w Narciarstwie Biegowym oraz III miejsca na etapie powiatowym w trójboju LA
Daniel Pochroń - za zajęcie I miejsca na etapie powiatowym w trójboju LA
Drużyny siatkarskiej ze Szkoły Podstawowej w Ponicach - za zajęcie I miejsca w półfinale wojewódzkim w siatkówce
Julia Filas - za zajęcie I miejsca na etapie powiatowym w narciarstwie zjazdowym oraz III miejsca na etapie powiatowym w pchnięciu kulą w zawodach lekkoatletycznych
Szkoła Podstawowa w Chabówce
Ewelina Jabłońska - za zajęcie III miejsca w IV Małopolskim Konkursie Piosenki Niemieckojęzycznej
Emilia Kowalcze - za zajęcie III miejsca w IV Małopolskim Konkursie Piosenki Niemieckojęzycznej
Dawid Starmach - za zajęcie III miejsca na etapie regionalnym IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ?Bezpiecznie na wsi; maszyna pracuje a dziecko obserwuje?.
Szkoła Podstawowa nr 2
Adam Ślosarczyk - Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego ?Olimpus?
Milena Filas - Laureatka XXXII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych ?Talenty Małopolski 2019?
Klaudia Dulańska - za zajęcie III miejsca w Rejonowym Konkursie Recytatorskim ?Echa Poetica?
Szymon Hornik - za zajęcie II miejsca na etapie powiatowym oraz III miejsca na etapie wojewódzkim w narciarstwie alpejskim
Brajan Świder - za zajęcie II miejsca na etapie powiatowym oraz III miejsca na mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim
Wiktoria Leśniak - za zajęcie I miejsca na etapie powiatowym, I miejsca na etapie wojewódzkim oraz III miejsca w ogólnopolskich zawodach w narciarstwie biegowym
Aleksandra Buchelt - za zajęcie I miejsca na etapie powiatowym w zawodach snowboardowych
Maksymilian Milc - za zajęcie II miejsca na etapie powiatowym w zawodach snowboardowych
Kamil Miśkowiec - za zajęcie III miejsca na etapie powiatowym w zawodach snowboardowych
Natalia Zajadlik - za zajęcie II miejsca na etapie powiatowym w zawodach snowboardowych
Norbert Mlekodaj - za zajęcie I miejsca na etapie powiatowym oraz II miejsca na Mistrzostwach Polski Juniorów w zawodach snowboardowych
Anna Jajecznica - za zajęcie III miejsca na Mistrzostwach Krakowa w lekkoatletyce
Bartłomiej Paternoga - za zajęcie II miejsca na etapie powiatowym w turnieju szachowym
Szkoła Podstawowa nr 1
Martyna Wójciak - Finalistka Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego
Karolina Doniec - za zajęcie III miejsca w XXV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim ?Wiersz Serduszkowy?
Antoni Gacek - za zajęcie I miejsca w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w Narciarstwie Alpejskim
Magdalena Kluska - Laureatki Biblijnego Konkursu Tematycznego ?Dzieje Przymierza?
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Najświętszej Rodziny z Nazaretu
Krzysztof Ligarski - Finalista Konkursu ?Od algory-tmu do programu? oraz za zajęcie III miejsca w Małopolskim konkursie Wiedzy o Chorwacji
Amelia Żywczak - za zajęcie I miejsca w Konkursie Wiedzy Prawnej
Wojciech Krakowiak - Finalista ?Konkursu Konstytucja 3 Maja ? Czasy Stanisławowskie? oraz za zajęcie III miejsca w Małopolskim konkursie Wiedzy o Chorwacji
Michał Żurek - Finalista ?Konkursu Konstytucja 3 Maja ? Czasy Stanisławowskie? oraz Finalista Konkursu wiedzy o międzynarodowym prawie humanitarnym konfliktów zbrojnych im. prof. Andrzeja Pankowicza
Juliusz Nawrot - Finalista ?Konkursu Konstytucja 3.Maja ? Czasy Stanisławowskie? oraz za zajęcie I miejsca w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży w szachach
Kamil Ścisłowicz - za zajęcie III miejsca w Powiato-wych Igrzyskach Młodzieży w szachach
Marek Siwor - za zajęcie I miejsca w Konkursie wiedzy o międzynarodowym prawie humani-tarnym konfliktów zbrojnych im. prof. Andrzeja Pankowicza
Anna Leśny - za zajęcie III miejsca w Małopolskim konkursie Wiedzy o Chorwacji
Julia Kurańda - za zajęcie III miejsca w Małopolskim konkursie Wiedzy o Chorwacji
Rafał Czyszczoń - Finalista Konkursu wiedzy o międzynarodowym prawie humanitarnym konfliktów zbrojnych im. prof. Andrzeja Pankowicza
Roch Stolarczyk - za zajęcie III miejsca w Małopolskim konkursie Wiedzy o Chorwacji
Elżbieta Sosenko - za zajęcie I miejsca w zawodach powiatowych w narciarstwie alpejskim
Natalia Kusiak - za zajęcie I miejsca w zawodach powiatowych, II miejsca w zawodach wojewódzkich oraz I miejsca w ogólnopolskich zawodach w nartach biegowych.
Obradowała Młodzieżowa Rada Miejska
W sali obrad Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju odbyła się II sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej. Z reprezentantami młodego pokolenia spotkał się burmistrz Leszek Świder, który pogratulował wszyst-kim członkom rady pomysłów, pracy i zaangażowania w sprawy młodzieży oraz miasta. Jednym z pierw-szych punktów obrad było ślubowanie radnych Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju, którzy byli nieobecni na pierwszej sesji. A byli to: Julia Chrustek, Karolina Wójciak, Magdalena Kluska i Norbert Sienkowiec. Następnie odbyło się zaprzy-siężenie opiekuna MRM, którym została radna Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju Katarzyna Karkula. Młodzież omówiła swoją pracę przy Gadafeście oraz imprezę ? Dzień Pierwszej Pomocy. Podczas obrad miało również miejsce ogłoszenie nazwisk laureatów konkursu na logo Młodzieżowej Rady Miejskiej. Nagrody otrzymali: Krzysztof Skałka (I miejsce), Janusz Marszalik (II miejsce) i Judyta Stolarczyk (III miejsce). W dalszej części nastąpiło omówienie planów Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju, radni obejrzeli też prezentacje na temat ochrony środowiska i ekologii zaprezentowane przez ekodoradcę Stanisława Kiersztyna oraz wysłuchali informacji o pracy Straży Miejskiej w Rabce-Zdroju, którą przygotował komendant Kazimierz Zapała.
Dyżury pracownika PGNiG
Na mocy porozumienia o współpracy między Urzędem Miejskim w Rabce-Zdroju a spółką Polskie Górnictwo Nafty i Gazu Obrót Detaliczny, odbywać się będą dyżury, w ramach których przedstawiciel PGNiG udzieli informacji w jaki sposób zmienić ogrzewanie na gazowe oraz pomoże:
- Złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.
- Złożyć wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej.
- Uzyskać doradztwo w sprawnym przeprowadzeniu procesu wykonania wewnętrznej instalacji gazowej, uruchomieniu dostaw paliwa gazowego do budynku.
- Otrzymać wsparcie procesu dofinansowania wymiany kotłów stałopalnych na gazowe.
Dyżury będą odbywać się do końca roku w Urzędzie Miejskim w Rabce-Zdroju, 34-700 Rabka-Zdrój, ul. Parkowa 2, od godz. 8.00 do godz. 14.00 w pokoju nr 05 (Sala Obrad), w następujących dniach:
- 19.08.2019 r. - od godz. 8.00 do godz. 14.00
- 16.09.2019 r. - od godz. 8.00 do godz. 14.00
- 21.10.2019 r. - od godz. 8.00 do godz. 14.00
- 18.11.2019 r. - od godz. 8.00 do godz. 14.00
- 09.12.2019 r. - od godz. 8.00 do godz. 14.00
?Wsparcie działalności MŚP z branży turystyki?
Gmina Rabka-Zdrój przystąpiła do projektu pn. "Wsparcie działalności MŚP z branży turystyki oraz zwiększenie rozpoznawalności Małopolski jako turystycznej marki gospodarczej."
Serdecznie zapraszamy wszystkie chętne podmioty sektora MŚP działające w branży przemysłu czasu wolnego (m.in. hotele, pensjonaty i inne miejsca zakwaterowania, ośrodki SPA, przedsiębiorstwa agroturystyczne, przedsiębiorstwa świadczące usługi z zakresu sportu i rekreacji, kultury i gastronomii z branży turystycznej) prowadzące działalność na terenie Gminy Rabka-Zdrój do udziału w Projekcie.
Źródło dofinansowania:
Projekt współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopol-skiego na lata 2014-2020, 3 Oś Priorytetowa Przedsię-biorcza Małopolska, Działanie 3.3 Umiędzy-narodowienie Małopolskiej Gospodarki, Poddziałanie 3.3.1. Promocja gospodarcza Małopolski, współ-finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Partnerzy Projektu: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowi-skowych RP
Zasięg: województwo Małopolskie.
Planowany okres realizacji: 01.04.2019 ? 31.03.2022
Kwota dofinasowania: 5.270.106,25 zł
Cel główny projektu:
Celem projektu jest, wsparcie aktywności między-narodowej małopolskich przedsiębiorstw, działa-jących w branży przemysłu czasu wolnego w miejsco-wościach uzdrowiskowych regionu oraz zwiększenie rozpoznawalności Małopolski, jako marki gospodar-czej w zakresie turystyki uzdrowiskowej, zarówno w wymiarze krajowym jak i międzynarodowym.
Uczestnicy Projektu:
Projekt skierowany jest do MS´P działających w branży przemysłu czasu wolnego z terenu Województwa Małopolskiego prowadzących działalność na terenie gmin uzdrowiskowych Małopolski m.in. do hoteli/pensjonatów i innych miejsc zakwaterowania, ośrodków SPA, przedsię-biorstw agroturystycznych, przedsiębiorstw świad-czących usługi z zakresu sportu i rekreacji, kultury i gastronomii. Beneficjentami Projektu będą przedsię-biorcy z wszystkich gmin uzdrowiskowych Województwa Małopolskiego.
Do Projektu rekrutowani będą przedsiębiorcy z branży MS´P mający siedzibę? lub oddział (weryfikacja na podstawie CEiDG lub KRS) lub prowadzący działalność na terenie województwa Małopolskiego oraz świadczący usługi w branży przemysłu czasu wolnego z 8 gmin uzdrowiskowych Małopolski (weryfikacja na podstawie oświadczenia zawartego w formularzu rekrutacyjnym). Rekrutowane do projektu MS´P będą? posiadać, ze względu na specyfikę branży, strategie?/plan rozwoju pozyskania klientów z rynków z zewnętrznych.
W ramach projektu realizowane będą działania w zakresie:
1) promocji oferty gospodarczej regionu w zakresie turystyki uzdrowiskowej,
2) wsparcia małopolskich MŚP z branży przemysłu czasu wolnego prowadzących działalność w miejscowościach uzdrowiskowych regionu w ekspansji na rynki zewnętrzne
3) wsparcie procesu inwestycyjnego w regionie w miejscowościach uzdrowiskowych.
Działania realizowane w 3-letnim projekcie to:
Organizacja Międzynarodowych Targów Turystyki Uzdrowiskowej w Małopolsce
Promocja oferty turystycznej MS´P przy pomocy innowacyjnych rozwiązań komunikacyjnych
Promocja oferty turystycznej regionu w telewizji, radiu i Internecie oraz w formie tradycyjnej (materiały promocyjne, drukowane)
Wyjazdy delegacji na międzynarodowe targi turystyczne
Baza możliwości inwestycyjnych
Warsztaty dla MS´P
Koszt całkowity realizacji Projektu to 6.200.125 zł
Kierownik Projektu: Przemysław Zaremba, mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Szczegóły Projektu: http://f-rr.org/projects-archive/dzialanie-3-3-umiedzynarodowienie-malopolskiej-gospodarki-poddzialanie-3-3-1-promocja-gospodarcza-malopolski/
Porozumienie w sprawie Programu priorytetowego Czyste Powietrze
Gmina Rabka-Zdrój w dniu 09 lipca 2019 roku podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie porozumienie w sprawie zasad wspólnej realizacji Programu priorytetowego ?Czyste powietrze?. Do zadań Gminy będzie należało przygotowywanie wniosków oraz ich weryfikacja. Porozumienie zawarto na okres trwania Programu, tj. do roku 2029.
W związku z powyższym Gmina Rabka-Zdrój nawiązała współpracę z firmą ZISiBO Sp. z o.o. ul. Słowackigo 81, 32-400 Myślenice na nieodpłatną pomoc mieszkańcom w pisaniu wniosków do rządowego programu Czyste Powietrze. Program ten daje możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednoro-dzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzew-czego. Aby skorzystać z nieodpłatnej usługi pisania wniosku o dotację na docieplenie budynku, czy wymianę kotła, należy umówić się indywidualnie z pracownikiem ZISiBO Sp. z o.o., Panem Danielem Wojciaszkiem - nr telefonu 517 812 446. Pisanie wniosków odbywa się w każdy wtorek w Urzędzie Miejskim w Rabce-Zdroju, ul. Parkowa 2. Z ramienia Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju za sprawę odpowiedzialny jest Ekodoradca mgr inż. Stanisław Kiersztyn, tel. 18 26 80 472.
Owocne rozmowy w Warszawie
W czwartek w Warszawie burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder spotkał się z Piotrem Woźnym, wiceministrem w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Spotkanie dotyczyło kwestii związanych ze staraniami gminy o poprawę jakości powietrza. W spotkaniu uczestniczyła również wiceburmistrz Małgorzata Gromala, Kamila Drzewicka z organizacji ClientEarth oraz pracownicy Politechniki Krakowskiej, którzy wsparli uzdrowisko w rozmo-wach swoim doświadczeniem.
Efektem spotkania jest podpisana deklaracja o współpracy oraz zapewnienie wsparcia przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii dla inicjatyw rabczańskiego samorządu w walce o czyste powietrze. W planach jest kolejne spotkanie. Do jego czasu samorząd podejmie działania, które przygotują gminę do realizacji wspomnianych planów. Szczegóły ? niebawem.
W tym samym dniu odbyło się również drugie spotkanie, z Pawłem Ciećko, który pełni funkcję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. W trakcie spotkania burmistrz Leszek Świder zwrócił się z prośbą o zainstalowanie w Rabce-Zdroju stacji monitorującej jakość powietrza. Z kolei Główny Inspektor Ochrony Środowiska zadeklarował gotowość udostępnienia gminie drona do badania jakości powietrza.
Program ?Mój prąd?
Ministerstwa środowiska i energii ogłosiły 23 lipca program ?Mój prąd?, czyli dotacje do fotowoltaiki. NFOŚiGW przeznaczył na ten program 1 mld zł Z dopłat skorzystać będą mogły jedynie osoby fizyczne, a dotacjami będą objęte wyłącznie instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW.
Dotacja z programu ?Mój prąd? będzie mogła pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji, ale nie będzie mogła przekroczyć 5000 zł. Dopłaty będą przyznawane na inwestycje w panele słoneczne, które zostaną opłacone po 23 lipca. Dotacji nie otrzymają osoby, które mają już instalacje PV, nawet na nowe panele dokładane do istniejących.
Wniosek o dofinansowanie instalacji PV z programu ?Mój prąd?, który będzie jednocześnie umową z NFOŚiGW oraz wnioskiem o płatność, będzie składany na specjalnym formularzu: na stronie internetowej www.nfosigw.gov.pl. Wnioski będzie można składać jedynie w formie papierowej, w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie bądź wysyłając je tam listem. Niestety NFOŚiGW nie przewiduje możliwości składania ich drogą elektro-niczną. Do wniosku trzeba będzie dołączyć jedynie faktury za zakup i instalację systemu fotowoltaicznego, potwierdzenie opłacenia tych faktur oraz dokument potwierdzający wymianę przez operatora systemu dystrybucyjnego licznika na dwukierunkowy. Wniosek trzeba będzie złożyć po zakończeniu inwestycji.
NFOŚiGW chce rozpocząć nabór wniosków na przełomie sierpnia i września. Program został zaplanowany na lata 2019-2024 lub do wyczerpania alokacji w wysokości 1 mld zł.
Ruszyła budowa ?Domu Solanki?
Teren został ogrodzony, oznakowany, a wykonawca rozpoczął rozbiórkę budynku "Lubogoszcz". Tym samym w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju rozpoczęła się budowa "Domu Solanki". Inwestycję na zlecenie Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju prowadzi Firma Remontowo-Budowlana Rafał Konieczny PROFES z Rabki-Zdroju, a koszt prac to 1 279 258,14 zł. Inwestycja przewiduje przebudowę budynku "Lubogoszcz" i jego instalacji, budowę pergoli, montaż dwóch tężni zewnętrznych oraz wymianę i budowę placu oraz dojść z kostki beto-nowej. Dostęp do całego kompleksu ?Domu Solanki? nie będzie posiadał barier architektonicznych i będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych.
Inwestycja jest realizowana w ramach projektu pn. RÓŻNE OBLICZA WODY ? rabczańska solanka i jarabiński przełom jako elementy dziedzictwa przyrodniczego polsko-słowackiego pogranicza, dofinansowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska ? Słowacja 2014-2020. Projekt powstał we współpracy z gminą Obec Jarabina na Słowacji.
|