Start Rocznik 2020 (nr 99-110) Nr 110 Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR str.22
Kronika Grupy Podhalańskiej GOPR str.22

26.10-2.11.2020 r.

Przełom października i listopada to okres kiedy ze szczególną uwagą wspominamy Naszych Bliskich Zmarłych. Dla Ratowników Górskich to czas kiedy myśli skupiają się wśród tych co odeszli na wieczny dyżur? Kolegów, których już nie ma fizycznie wśród nas, ale na zawsze będą w pamięci podczas wspólnych dyżurów, akcji czy wypraw górskich.

W górach ruch średni i piękne kolory jesieni to dobry moment na wycieczki w ciszy i spokoju. Zalecamy zabieranie na każdą wycieczkę ciepłych ubrań i latarek, dzień naprawdę ?robi się krótki?.

Z uwagi na sytuację związaną z COVID nie są czynne wszystkie stacje ratunkowe, a część dyżurów odbywa się w gotowości telefonicznej z uwagi na dużą ilość zakażeń w naszym rejonie.

W górach zanotowano tylko dwie akcje ratunkowe:

 

2-16.11.2020

Tegoroczny listopad, w którym z reguły ruch tury-styczny był mniejszy, jest inny. Każdego dnia, również w dni powszednie obserwujemy sporo ludzi w górach. Warunki do uprawiania turystyki są dobre, a pogoda stabilna. Codzienne ?morza mgieł? przyciągają dużą liczbę turystów każdego dnia. W miejscach zacienio-nych i na skałach należy uważać - sporo oblodzeń, temperatury znacznie spadają poniżej zera.

Zanotowane akcje ratunkowe:

 

23-30.11.2020

Ostatni tydzień listopada dał się pokazać w zimowej szacie. Dość spore opady śniegu ok. 15 cm i duże oblo-dzenia utrudniły poruszanie po szlakach turystycz-nych. Do tego niezbyt dobra pogoda: zimno, brak widoczności, krótki dzień powodowały nie najlepsze warunki. Pomimo tego turystów sporo.

Większość Stacji Narciarskich rozpoczęła śnieżenie- wg zapowiedzi w najbliższych dniach mają ruszać wyciągi. Apelujemy do wszystkich narciarzy o przy-gotowanie i sprawdzenie sprzętu, a na stokach narciar-skich stosowanie zasad Regulaminu Narciarskiego FIS i wytycznych sanitarnych.

 

 

29.11.2020

W górach panują średnie warunki, duże oblodzenia wymagają użycia nakładek antypoślizgowych lub raczków.

Ratownicy wykorzystują czas zmniejszonego ruchu turystycznego na przeglądy oraz przygotowanie sprzętu do sezonu zimowego. Na grudzień planowane są szkolenia przygotowujące do zimowej służby w górach.

Przypominamy:

numer ratunkowy w górach: 985

aplikacja: Ratunek.eu