Start Rocznik 2023 (nr 135-146) Nr 141 Pamiętnik kulturalny str.16
Pamiętnik kulturalny str.16 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 06 lipca 2023 13:57
  • W rabczańskiej bibliotece odbyło się uroczyste odsłonięcie wystawy przygotowanej przez wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla niewidomych w Rabce-Zdroju. Wystawiane prace zostały wykonane przez Piotra, Krzysztofa, Julię, Kamilę, Kacpra i Maję pod przewodnictwem Barbary Pełech. Są to obrazki dotykowe dla osób niewidomych przedstawiające najważniejsze miejsca w Rabce-Zdroju.

  • 10 czerwca w Amfiteatrze w Rabce-Zdroju odbyła się IV Największa Góralska Majówka, w której wystąpiła supergrupa Mała Armia Janosika. Koncert prowadzili Rafał Cieszyński, aktor znany z serialu „Ojciec Mateusz” i Łukasz Latko.

  • W dniach 17-18 czerwca w Amfiteatrze obejrzeć można było wystawę prac plastycznych pt. "War Vocabulary - Frome and Ukraina". To wspólna inicjatywa artystów z Frome i Ukrainy, zrealizowana w ramach projektu Artyści w dialogu: War Vocabulary.

  • W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju gościła Anna Dymna – aktorka oraz szefowa Fundacji "Mimo Wszystko". Podczas spotkania opowiadała ona o pracy na planie filmowym, kinie, ale też o swoim życiu oraz fundacji „Mimo Wszystko”, którą założyła prawie 20 lat temu, a która pomaga osobom z niepełno-sprawnością intelektualną.

  • Tradycyjnie, na zakończenie roku szkolnego, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Rabce-Zdroju zaprosiła na Koncert Szkolny, będący podsumowaniem tegorocznej pracy. Koncert odbył się w sali Teatru Lalek „Rabcio”.

  • 14 czerwca w Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu adresowanego do uczniów szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Rabki– Zdrój. Celem trwających od kwietnia konkursów było upamiętnienie 70. rocznicy nadania Rabce – Zdroju praw miejskich poprzez zaangażowanie dzieci i młodzieży w różnorodne formy aktywności.

  • W rabczańskim Amfiteatrze miał miejsce wyjątkowy koncert związany z obchodami 70-lecia nadania Rabce praw miejskich. Przed rabczańską publicznością zaprezentowała się Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza.

  • III Przegląd Małych Form Teatralnych "Mała Scenka", którego byliśmy organizatorami odbył się 16 czerwca. Wzięło w nim udział 7 grup z przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych: Przedszkole Miejskie nr 1 w Rabce-Zdroju, Oddziały Przedszkolne przy Szko-łach Podstawowych w Ponicach, Szkole Podstawowej nr 2, nr 1 oraz nr 4 w Rabce-Zdroju, Przedszkole Madagaskar w Rabce- Zdroju, Klasa "O" przy SP nr 4 w Rabce-Zdroju oraz Przedszkole w Chabówce.

  • Rabka-Zdrój po raz kolejny przeniosła się w cudownie piękne lata przedwojenne, gdy była w rozkwicie. Za sprawą piątej edycji imprezy Dawnej Rabki Czar -& Retro Mobil Cars Show na ulicach miasta pojawili się wytworni panowie i eleganckie damy, pokazując, jak uzdrowisko wyglądało przed wojną, w czasach swojej największej świetności, wzbudzając ogromne zainteresowanie wśród przechodniów i turystów.

  • W amfiteatrze w Rabce-Zdroju odbył się 46. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. To jeden z najważniejszych przeglądów dziecięcych zespołów folklorystycznych w kraju. Wzięło w nim udział 14 dziecięcych zespołów folklorystycznych z terenu Karpat i Podkarpacia, które pod muszlą prezentowały folklor dziecięcy Lachów Sądeckich, Górali Nadpopradzkich, Spiskich, Orawskich, Śląskich, Żywieckich, Kliszczackich, Sądeckich, Podhalańskich.