Start Rocznik 2023 (nr 135-146) Nr 144 krajobraz przedwyborczy str.1
krajobraz przedwyborczy str.1 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 09 października 2023 13:49

Po raz trzeci zwrócę się do Czytelników: nie dajmy z siebie robić idiotów. A niestety tak się czuję, słuchając rządzących, którzy mają nas, obywateli Polski, za bezmyślnych, pozbawionych zdolności samodzielnego myślenia, idiotów. I to wszyscy, od prezydenta Dudy, przez prezesa Kaczyńskiego i premiera Morawieckiego po ministrów rządu RP i posłów Zjednoczonej Prawicy.

Ale po kolei. 5 września, podczas festiwalu filmowego w Wenecji, miała miejsce światowa premiera filmu Agnieszki Holland Zielona granica. Film przyjęty został owacją na stojąco przez festiwalową publiczność i uzyskał specjalną nagrodę festiwalu. Polska premiera odbyła się 22 września, ale zanim do tego doszło, o filmie i reżyserce Agnieszce Holland wypowiedziały się najważniejsze osoby w państwie. Co ważne, jak same przyznały, filmu nie oglądały i powoływały się na czyjeś oceny i trailer filmu. Każdy ma prawo do wyrażania własnej opinii w przeróżnych sprawach, także o filmach. Ale nikt nie może tej opinii narzucać innym. Tym bardziej, jeżeli tego filmu nie oglądał.

Kampania przedwyborcza na finiszu i premier Morawiecki ma dla nas, „wszystkich Polaków” propozycję, abyśmy przez dwa albo trzy dni nie oglądali żadnej telewizji, nie zaglądali do żadnego portalu, ani tego z prawej, ani z lewej strony; ani tego, który trochę bardziej sprzyja Prawu i Sprawiedliwości, ani do tych, których jest ogromna większość, które sprzyjają Platformie Obywatelskiej. Natomiast zaleca: rozglądnijcie się wokół siebie, zobaczcie, jak zmieniało się wasze osiedle, wasza droga w gminie czy powiecie, czy szpital dostał nowy sprzęt, czy został wyremontowany, czy szkoła uzyskała nowe, lepsze warunki. (...) Zobaczcie po prostu, jak się żyje i przez te swoje obserwacje podejmiecie wtedy swoją - wierzę w to, najwłaściwszą decyzję.

A zatem rozglądnąłem się i zobaczyłem liceum, halę gimnastyczną, bibliotekę, park, amfiteatr, bulwary i plac zabaw oznaczone tablicami z informacją „zrealizowane ze środków UE”. Zobaczyłem sprzęt w szpitalu z naklejkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a ze sprawozdania Fundacji Rozwoju Regionu Rabka wynika, że poprzez programy unijne na rozwój przedsiębiorczości w naszym regionie FRRR zrealizowała projekty na ponad 600 000 000 zł. I już wiem, jaką podejmę decyzję.
A pan, panie Morawiecki niech nie myśli, że jest jak egipski faraon, z których każdy wszystkie osiągnięcia swoich poprzedników przypisywał sobie.