Start Rocznik 2023 (nr 135-146) Nr 144 Krótko-szybko o wrześniu str.3
Krótko-szybko o wrześniu str.3 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 09 października 2023 14:00
  • W południe na cmentarzu parafialnym przy ul. Orkana w Rabce-Zdroju delegacja rabczańskiego samorządu z bur-mistrzem Leszkiem Świdrem i radnymi złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze na pomnikach ofiar II wojny światowej.

  • Burmistrz Leszek Świder wziął udział w uroczystym pożegnaniu wieloletniego dyrektora Teatru Lalek "Rabcio" i Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju Zbigniewa Wójciaka. Po 22 latach pracy w teatrze i 12 w muzeum, odchodzi on na emeryturę.

  • Miłośnicy rabczańskiego parku rozrywki mogą mieć powody do zadowolenia. Właśnie wydano książkę Eugeniusza Wiechy „Sekrety Rabkolandu”, opowiadającej o 35-letniej historii kompleksu. „Sekrety Rabkolandu” zawierają nie tylko poukładane chronologicznie wydarzenia, ale stanowią także kopalnię wiedzy na temat przeszłości kompleksu i samej Rabki-Zdrój.

  • 12 września 2023 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbyła się uroczysta gala finałowa VIII edycji Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra w Regionie Południowym. Podczas uroczystości ogłoszono i nagrodzono laureatów konkursu w którym wzięło udział ponad 100 drużyn z województw: małopolskiego, podkarpackiego, opolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Liceum Romera reprezentowali: Natalia Bachorczyk , Robert Kurpiela i Grzegorz Świder. Rabczańska drużyna zajęła pierwsze miejsce, za realizację film pt.: „Tajne nauczanie i rewizje w pałacu Głowińskich”. Jako główną nagrodę otrzymała szable. Jest to kolejna już druga szabla zdobyta w tym konkursie przez uczniów Liceum Romera.

  • Na Deptaku Zdrojowym odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej, napaści ZSRR na Polskę oraz poległych w obronie Ojczyzny. Wzięła w nich udział wiceburmistrz Małgorzata Gromala i młodzież szkolna.

  • Najlepszym Sołtysem Województwa Małopolskiego A. D. 2022 został p. Józef Filas z sołectwa Rdzawka. Doceniając pracę sołtysa Samorząd Województwa przekazał kwotę w wysokości 50 000 zł w formie dotacji na zadanie realizowane w sołectwie Rdzawka.

  • W dniach 22-24 września 2023 roku w Andrychowie odbywała się Inauguracja Roku Harcerskiego 2023/2024 ZHP Chorągwi Krakowskiej. Przybyło 1758 zuchów i harcerzy. Nie mogło zabraknąć również harcerzy rabczańskich reprezentowanych przez 7 Podhalańską Drużynę Wędrowniczą „Viatores”.

  • Patronat św. Tereski zachęca, abyście zawsze kierowali się miłością, bo miłość łączy. Łączy rodziny, łączy społeczeństwa. Jest twórcza – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie odpustu w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rabce-Zdroju, która obchodzi 45-lecie.