Start Rocznik 2023 (nr 135-146) Nr 144 Pamiętnik kulturalny str.16
Pamiętnik kulturalny str.16 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 09 października 2023 14:45
 • Bisami i owacjami na stojąco zakończył się XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka w Rabce-Zdroju. Na finałowym koncercie, który odbył się w Muzeum im. Wł. Orkana, wystąpili: Katarzyna Gierla (sopran), Mateusz Zuzański (skrzypce) i Wojciech Gracz (organy). W sumie w ramach festiwalu odbyły się cztery koncerty. Wystąpiło 6 muzyków z Polski i Czech.

 • Gdyby ktoś zechciał obecnie przeprowadzić ankietę na temat najciekawszych atrakcji w naszym mieście, jedno z pierwszych miejsc dla największych atrakcji współczesnej Rabki przypadłoby niewątpliwie kolorowej fontannie ze słoniami sprzed Kawiarni Zdrojowej. Co do tego zgodne są opinie nie tylko samych mieszkańców Rabki, ale przede wszystkim opinie i uwagi przybywających tu na wypoczynek lub leczenie gości. Jednak mało jest chyba osób wśród samych Rabczan, które mają świadomość, że mijana tak często przez nich fontanna to grubo ponad wiekowa instalacja. Powstała bowiem niejako przy okazji budowy sieci wodociągowej w Rabce, w 1903 roku. Więcej na stronie:
  https://historiarabki.blogspot.com/2023/09/fontanna-rabczanska-oraz-miejskie.html

 • W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju miała miejsce akcja Narodowe Czytanie 2023, podczas której aktor Teatru Lalek „Rabcio” Łukasz Łęcki czytał fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

 • W zabytkowym ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu wręczono Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski. W ramach Nagrody im. Mariana Korneckiego Zarząd Województwa przyznał trzy wyróżnienia: Barbarze i Krzysztofowi Jędrzejek prowadzącym Prywatne Muzeum - Skansen na Jędrzejkówce w Laskowej, Adamowi i Wojciechowi Pisarczykom – właścicielom „Organistówki” w Rabce Zdroju oraz Ks. Jerzemu Adamczykowi – proboszczowi parafii pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie w Zakopanem.

 • Duża rzesza fanów bluesa przyszła w piątkowe popołudnie do Teatru Lalek "Rabcio" na koncert, by posłuchać jednej z najlepszych bluesowych kapel. Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa nie zawiedli fanów i dali koncert, który jeszcze długo będzie wspominany.

 • 15 września 2023 r. w gościnnych progach Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju odbył się niezwykły wernisaż wystawy Gosi Ornowskiej pt. „Światło Jaśnie Gość”. Przybyłych na wydarzenie gości i przedstawicieli prasy przywitał dyrektor muzeum Wojciech Kusiak.

 • W rabczańskim amfiteatrze, na zaproszenie Centrum Kultury Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju, odbył się koncert zespołu Renesans pod kierunkiem Janusza Malickiego z Centrum Aktywności Seniorów w Krakowie.

 • W dniach 26 i 28 września w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju można było obejrzeć dwa spektakle Teatru Chrząszcz w Trzcinie, przygotowane w ramach zadania „Teatr w uzdrowisku”, współfinansowanego ze środków gminy Rabka-Zdrój. Były to znany już spektakl „Legenda o Tomku Luboniu”, a także premierowe przedstawienie pt. „O płanetnikach i innych synoptykach”. W spektaklach występują Marta i Cezary Skroccy, a na instrumentach towarzyszą im na żywo Piotr Kolecki i Rafał Nowak.


  foto Piotr Kolecki jr.

 • 30 września odbyła się pierwsza premiera w Teatrze Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju pod rządami nowej dyrektor Krystyny Kachel. Spektakl "Oto Rabcio", został owacyjnie przyjęty przez publiczność. Reżyserem przedstawienia jest Filip Bochenek. Muzykę do spektaklu skomponował Marcin Sosiński, a teksty piosenek napisał Łukasz Łęcki. Za scenografię odpowiada Eliza Wtorkiewicz-Kaleta i Grażyna Habieda.
  Występują:
  Rabcio - Krystyna Kachel/Filip Bochenek
  Gongowy - Krystyna Kachel/ Filip Bochenek
  Wielki Aktor, Prosiaczek - Piotr Serafin
  Świetliczek, Lampka - Ula Tylek-Jabczanik
  Biletka, Blada Dama - Agnieszka Kwiatkowska
  Dyrektor Teatru - Łukasz Łęcki/ Filip Bochenek
  Świniak - Łukasz Łęcki/ Filip Bochenek
  Głosu Świetliczkowi użycza -Kajtuś Bochenek.


  foto: Piotr Kuczaj