Start Rocznik 2011-12 (nr 1-15) nr 12 Dodatek kulturalny. Od księgarskiej lady do sali koncertowej... str.17
Dodatek kulturalny. Od księgarskiej lady do sali koncertowej... str.17 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 11 października 2012 15:43
 • Książka artystyczna Aliny Kalczyńskiej.
  Alina Kalczyńska – to artystka, która dzieciństwo spędziła w Rabce, w domu rodzinnym stojącym niedaleko starego kościołka. Studiowała grafikę na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aktualnie zajmuje się grafiką artystyczną i użytkową, akwarelą, witrażem i tkaniną tworząc swoje prace w Mediolanie, gdzie od wielu lat mieszka.
 • Koncert trwa
  27.09.2012 r. Czy to już koncert? Czy jeszcze próby? MIĘDZY SŁOWAMI – miejsca niewiele, ale dla zebranych gości i  muzyków wystarczy
  Przejście od próby do występu jest niezauważalne. Muzyka rozbrzmiewa nagle, bez uprzedzenia, bez zapowiedzi. W  jednej chwili otaczają nas dźwięki. Gitary, bębny (kilka, różne), gong, bas, misy tybetańskie, cytra, drumla, tank drum (nieco dziwny instrument perkusyjny z butli po gazie skonstruowany przez Piotra Koleckiego, z pomocą Krzysztofa Chrustka) o pięknym, głębokim, metalicznym brzmieniu. Dla mnie to coś nowego, to coś innego niż wysłuchany niedawno Festiwal Muzyki Organowej czy występ zespołu Kecskes Ensamble. Inne rytmy, inne dźwięki, choć też słychać drumlę (jak podczas występu Kecskes Ensamle). Muzyka przycicha i wzmaga się. Płynie. Porywa. Za oknem ulewa, ale i ona harmonizuje z brzmieniem instrumentów.

 • Podróż do piekła Bang Kwang
  Mówi się, że nie da się napisać dobrej książki, nie tkwiąc głęboko w rzeczywistości. Najlepsze powieści pisze bowiem życie i tylko wtedy, gdy mamy coś ważnego do przekazania powinniśmy przelać to na papier. Dlatego też jest całe grono pisarzy jednej książki, która zawiera w sobie zbierane przez długi czas przemyślenia i doświadczenia. A jeśli ktoś ma jeszcze dobry warsztat pisarski, wtedy jest to dzieło naprawdę godne uwagi. Taką wartość stanowią z pewnością wspomnienia Michała Pauli. Książka została wydana w 2011 roku i od razu stała się bestsellerem. W tym miesiącu rozpoczęto druk nowego poszerzonego wydania, a także wstępnie zaplanowano ekranizację.