Start Rocznik 2016 (nr 51-62) Nr 53 Krótko-szybko o lutym str.2
Krótko-szybko o lutym str.2 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 11 marca 2016 14:54

Prezydent RP w Rabce-Zdroju
To była pierwsza w historii miasta oficjalna wizyta Prezydenta Polski w Rabce-Zdroju. 18 lutego gościł w naszym mieście Andrzej Duda. Prezydent dotrzymał słowa - rok temu, jeszcze jako kandydat na najwyższy urząd w Państwie – biorąc udział w Memoriale Narciarskim im. Marii Kaczyńskiej na Polczakówce w Zarytem (prezydent jest zapalonym narciarzem), obiecał, że postara się tu przyjechać za rok, już jako prezydent.


Bezpiecznie w kasku 2016
Na stoku narciarskim „U Żura” w Chabówce odbyła się V edycja akcji „Bezpiecznie w kasku”. Impreza, której głównym organizatorem jest Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu we współpracy z GOPR, Żandarmerią Wojskową, stacją „U Żura” oraz UM w Rabce-Zdroju,  ma charakter prewencyjny i jest skierowana do dzieci i młodzieży.

VI Rabczańskie Kolędowanie
Kolejny rok z rzędu, dzięki staraniom burmistrz Rabki-Zdroju Ewy Przybyło, proboszcza parafii św. Teresy ks. Dariusza Paculy i dyrektor MOK Joanny Lelek, w kościele przy ulicy Parkowej odbyło się VI Rabczańskie Kolędo-wanie. W tym roku wystąpiło 260 artystów z 9 zespołów: Majeranki, Prymni, Robcusie i Robcanie, Consonans, Smyczkowy, Triole i Triolki, zespół Wokalno-Instrumentalny ze Szkoły Podstawowej nr 3. oraz chóry Cantabile i Chochliki. Zaprezentowali oni najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Koncert prowadził Dawid Biwo.

Gimnazjum Nr 1 w międzynarodowym projekcie Erasmus +
Gimnazjum Nr 1 w Rabce-Zdroju udało się uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej na wyjazdy zagraniczne uczniów naszej szkoły oraz na realizację zadań przewidzianych w międzynarodowym projekcie Erasmus + pt.  „Tradycje i zwyczaje”. Projekt realizowany będzie w j.niemieckim. Szkoły partnerskie znajdują się na Węgrzech, w miejscowości Kiskunfelegyhaza, w Czechach w miejscowości Vitkov oraz w Polsce w Lublińcu.

Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim
12 lutego w Liceum im. E. Romera odbyły się warsztaty poświęcone twórczości Jacka Kaczmarskiego, w których wzięły udział klasa IIa i IIIa. Marcin Szymański, Marek Karwala i Iwona Grabska-Gradzińska wygłosili swoje wy-kłady na temat tych utworów Jacka  Kaczmarskiego, które odnoszą się do obrazów Petera Bruegela, Jacka Malczewskiego, Fransa Halsa i Hieronimusa Boscha.

Gmina Rabka-Zdrój zakwalifikowała się do I edycji konkursu EKO HESTIA SPA
17 lutego 2016 r. w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP w Krynicy-Zdroju obradowała Komisja Konkursowa I edycji konkursu EKO HESTIA SPA. SGU RP zrzesza obecnie 36 gmin uzdrowiskowych (bądź pretendujących do uzyskania statusu uzdrowiska) położonych na terenie całego kraju. Do konkursu zgło-szenia przesłało 11 gmin: Inowrocław, Nałęczów, Krynica-Zdrój, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Sękowa, Konstancin-Jeziorna, Sopot, Busko-Zdrój, Solec-Zdrój, Uniejów.

Nowe władze OSP Rdzawka
Podczas walnego zebrania sprawozdawczo – wyborczego OSP Rdzawka wybrano nowy zarząd.

Liceum im. E. Romera w pierwszej dziesiątce w kraju
I Liceum im. E. Romera w Rabce-Zdroju plasuje się w pierwszej dziesiątce najlepszych liceów w Polsce,  biorąc pod uwagę wskaźnik EWD (Edukacyjnej Wartości Dodanej) z matematyki i język polskiego. Wskaźnik EWD z matematyki i języka polskiego wyznaczany jest na podstawie porównania wyników matury z lat 2013, 2014, 2015 w zestawieniu z wynikami egzaminu gimnazjalnego tych samych uczniów.

Wsparcie dla Ochotniczej Grupy Ratowniczej
Ochotnicza Grupa Ratownicza z Rabki-Zdroju przystąpiła do projektu „Wspieram to”. Za jego pomocą autorzy ciekawych i warto-ściowych inicjatyw mogą pozyskać pieniądze na ich zrealizowanie.

„Tropem Wilczym" po ulicach miasta
101 osób wzięło udział w biegu pamięci żołnierzy wyklętych "Tropem Wilczym" pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który rozegrany został w 28 lutego na ulicach Rabki-Zdroju. Bieg odbywał się na dystansie 1963m - liczba ta, to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek.